obchod@art1.cz    724 186 311

art1, Karla Engliše 3, Praha 5,
otevírací doba: po-pá: 9-18, so 9-15

art1

rámování - tisk - galerie - foto - reprodukce

Jak to bylo se slavnou fotkou Oběd na mrakodrapu

Tenhle obrázek nešlo minout. Je to ikonická fotka, hit internetu i dekorace do obýváku. Parta dělníků sedí na konstrukci kdesi vysoko nad New Yorkem a bez jištění si tam jen tak obědvá. Má to ukazovat na odvahu tehdejších stavitelů mrakodrapů, kteří se s ničím zjevně moc nepárali. Jenže příběh téhle fotky má pár detailů, které se tolik nezdůrazňují.

Snímek byl pořízen v 20. září roku 1932 při stavbě Rockefellerova centra na Manhattanu. Dvanáctka chlapů si tam sedí na traverze ve výšce 256 metrů. K dokončení budovy chyběl tehdy pouhý měsíc. Podle dobových svědectví a dokumentů byl ale celý snímek pečlivě dopředu naaranžován a rozhodně nešlo o náhodné zachycení oběda pracujících dělníků.

Snímek si totiž objednalo samo Rockefellerovo centrum, aby tak novou budovu propagovalo. Dělníci jsou sice autentičtí, ale jinak je vše nachystané pro dokonalý záběr. Není naopak pravda, že snímek byl vytvořen ve photoshopu ani že jde o nějakou montáž. Fotka byla nejprve uváděna bez autora, později byl za něj chybně označován Lewis Hine. Ve skutečnosti snímek pořídil fotograf Charles C. Ebbets.

Podařilo se také identifikovat některé dělníky. Třetí zleva je Joseph Eckner, čtvrtý Michael Breheny, pátý  Albin Svensson a šestý s cigaretou je Peter Rice, Mohawk z Kahnawake v Kanadě. Nás ale bude zajímat nejvíce první muž zprava. Tím je Gusti (Gustáv) Popovičz vesnice Vyšný Slavkov nacházející se v okrese Levoča. Původně byl dřevař a tesař. Své ženě Marišce napsal dopis s fotkou, ve kterém stálo: „Neměj o mě strach, moje milá Mariško, jak vidíš, mám stále tu láhev.“ Popovič se vrátil na Slovensko před druhou světovou válkou, kde pak přišel o život při výbuchu granátu.

Trenér fotbalového týmu Manchaster United Sir Alex Ferguson používal tuto fotku jako motivační nástroj a svým fotbalistům ho ukazoval s tím, že jde o ideální ztvárnění týmu. Pokud by jeden z mužů spadl, ostatní mají šanci jej zachránit, ovšem tím se sami dostanou do ohrožení života. Přesně tak funguje tým, jako tihle muži na traverze.

Zdroj: http://extrastory.cz/jak-to-bylo-se-slavnou-fotkou-obed-na-mrakodrapu.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Přesunout se na začátek